Dlaczego srebro czernieje? Sprawdź, żeby dowiedzieć się jak odzyskać dawny blask swojej srebrnej biżuterii!

Dlaczego srebro czernieje? Sprawdź, żeby dowiedzieć się jak odzyskać dawny blask swojej srebrnej biżuterii!

Srebro ciemnieje i jest to procesem nieuniknionym. Na szczęście sposobów czyszczenia srebra jest mnóstwo, nie jesteśmy więc skazani na biżuterię srebrną, którą pokrywa czarny nalot. Skąd się bierze czernienie srebra, czemu srebro czernieje? Odpowiadamy!

Widzisz, że Twoja srebrna biżuteria pokryła się nieestetycznym nalotem i czujesz rozczarowanie? Spokojnie, to wcale nie oznacza jej słabej jakości! Czernienie srebrnej biżuterii jest procesem naturalnym i nie należy się go obawiać.

Ciemny nalot na biżuterii to osad z siarczku srebra. Srebrna biżuteria pokrywa się nim w kontakcie z powietrzem, a nawet naszą skórą! Zapominamy o związkach siarki, które są w powietrzu i na naszej skórze, stąd pewnie późniejsze zaskoczenie ciemnym nalotem na biżuterii.

Czernienie biżuterii - czy da się go uniknąć?

Ciemnienie srebra to naturalny proces. Biżuteria srebrna traci swój naturalny blask, jednak możemy go odzyskać domowymi sposobami.

Czy mamy wpływ na ciemnienie srebra? I tak, i nie. W miastach, gdzie zanieczyszczenie powietrza jest duże srebro również szybciej pokryje się ciemnym nalotem. W powietrzu występują bowiem związki siarki, które wchodzą w reakcję ze srebrem.

Jednak nie tylko otoczenie ma wpływ na to, że biżuteria traci swój pierwotny blask. Ciemnienie srebra wynika z jego właściwości chemicznych, więc trzeba się zatem liczyć z faktem, że nawet kontakt z naszą skórą zbliża biżuterię do pokrycia się nieestetycznym nalotem. To odpowiada też na pytanie dlaczego noszone srebro czernieje.

Od czego czernieje srebro? Osoba która ma dietę bogatą w białko, może mieć pewność, że jej srebrną biżuterię siarczek srebra pokryje zdecydowanie szybciej. Dlaczego? Efektem przyswajania białka jest wydzielanie siarkowodoru.

Czy są osoby, które nie powinny nosić srebrnej biżuterii?

Najprawdopodobniej nie! Nawet, jeśli srebro u niektórych szybciej ciemnieje z uwagi na białko w diecie, wystarczy kilka prostych sposobów na pozbycie się ciemnego osadu.

Kiedyś panowało przekonanie, że osoby chorujące na niektóre choroby nie powinny nosić srebra, a czernienie biżuterii w kontakcie z ich skórą jest dowodem na chorobę właśnie.

Jak pozbyć się czarnego nalotu z biżuterii srebrnej?

Pisaliśmy o tym na naszym blogu tutaj. Sprawdź proste i szybkie sposoby. Możesz np. wyczyścić srebro roztworem z folią aluminiową (dojdzie w ten sposób do reakcji redukcji siarczku srebra, czyli pozbycia się srebrnego nalotu) i wytrzeć je miękką ściereczką. Pamiętaj, zawsze płucz srebro w ciepłej wodzie, delikatna srebrna biżuteria nie lubi skrajnych temperatur.

Jak uchronić naszą biżuterię przed ciemnym nalotem?

W dużej mierze wystarczy już samo właściwe użytkowanie. Wyrób w sobie dobre nawyki, a będzie zdecydowanie łatwiej. Jakie? Łańcuszki, kolczyki czy pozostała biżuteria srebrna nie lubią kontaktu z kosmetykami. Kosmetyki, które mamy na skórze osiadają także na naszej biżuterii. Nasza skóra pokryta jest wieloma substancjami, które pokrywają później biżuterię, którą mamy na sobie.

Dotyczy to zwłaszcza pierścionków. Jeśli nie zdejmujemy ich np. do mycia naczyń tracą swój blask zdecydowanie szybciej. Przed każdym takim zabiegiem powinniśmy je zdjąć, przetrzeć z tłuszczu i chemii miękką ściereczką. Najlepiej, jeśli następnie umieścimy je w suchym miejscu.

Nie trzeba trzymać biżuterii w szkatułce. Wystarczy, że włożysz ją do woreczków strunowych, co utrudni dopływ powietrza, przez które srebro czernieje.

Warto też poznać szybkie i proste sposoby czyszczenia biżuterii. Dzięki temu będziemy cieszyć się jej blaskiem zdecydowanie dłużej.

O czym jeszcze warto pamiętać w użytkowaniu biżuterii srebrnej?

Srebro leżące bez dodatkowego zabezpieczenia czernieje (ale i niszczy się!) szybciej. Świetnie sprawdzą się zamknięte pudełeczka.

Nawet czyste srebro czernieje, więc ciemny nalot nie świadczy o słabej jakości biżuterii.

Biżuteria przechowywana w odpowiedni sposób jest biżuterią, którą możemy czyścić zdecydowanie rzadziej.

Ciemny nalot - z jednej strony pożądany, z drugiej do usunięcia?

Warto wspomnieć, że czasem srebrną biżuterię specjalnie pokrywa się ciemnym nalotem. Takie srebro to srebro oksydowane. Dzięki temu zabiegowi wygląda elegancko, zyskuje charakteru.Oksydowane kolczyki srebrne zdobione koralamiZdjęcie 1. Oksydowane kolczyki srebrne zdobione koralami

Warto upewnić się czy mamy do czynienia z niepożądanym nalotem.

Biżuterii srebrnej oksydowanej trzeba poświęcić nieco innej uwagi, podobnie jak biżuterii pozłacanej, gdyż złoto ma inne właściwości niż srebro. Ale o tym w kolejnym artykule. Tutaj dowiedzieliśmy się dlaczego srebro ciemnieje na szyi oraz ogólnie od czego czernieje srebro. Na szczęście dość łatwo możemy sobie z tym poradzić.

Wszystkie komentarze

    Zostaw odpowiedź