Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii (więcej informacji).
Wyłączenie plików cookies może spowodować nieprawidłowe funkcjonowanie serwisu lub ograniczyć jego dostępność.

zamknij
Turkus — cyjanowe piękno

Turkus — cyjanowe piękno

Turkusy przez pewien czas wypadły z mody. Jakiś czas temu ponownie wróciły do łask, odzyskując dawną aprobatę pań z całego świata. Czym jednak w ogóle jest ten rzadki kamień, do jakich stylizacji go nosić oraz jak nie dać się nabrać na podróbkę?

Kamień ceniony od wieków

Kalait (z gr. ładny kamień) do Europy przybył szlakiem handlowym z Turcji przez Persję, gdzie nazywany był "pirouzeh", czyli "zwycięstwo". Początki jego wydobycia datuje się na III w. p.n.e. w Iranie i to właśnie tam, w rejonie Niszapur, do dziś wydobywa się te piękne kamienie. Turkus przez wieki był wśród ludzi uważany za pewnego rodzaju amulet ochronny, który dodawał sił i zapewniał szczęście. Z biegiem lat stawał się coraz cenniejszy i obecnie używany jest do tworzenia ekskluzywnej biżuterii. Srebrna biżuteria z turkusem prezentuje się niezwykle elegancko i zdecydowanie wyróżnia z tłumu jej posiadaczkę.

Jak nie dać się oszukać?

Ze względu na dość wysoką cenę turkusu (w zależności od jego jakości może to być nawet 400 zł za 100 karatów, czyli 20 gramów) jest on niestety chętnie podrabiany przez nieuczciwych sprzedawców. Najczęściej służy ku temu howlit, który dzięki swojej porowatości świetnie nadaje się do barwienia. To w połączeniu z żyłkami na jego powierzchni tworzy dobrą imitację turkusu, na który dość łatwo się nabrać. Jak zatem sprawdzić czy kamień jest prawdziwy? Najprościej jest spróbować zarysować go minerałem twardszym o stopień od niego wg skali Mohsa, czyli fluorytem, ewentualnie apatytem. Howlit jest stosunkowo miękki (ok. 3 w skali Mohsa), natomiast turkus jest około dwa razy twardszy.

Innym sposobem jest obejrzenie jego barwy — oryginał rzadko ma jednolity i intensywny odcień. Ponadto kiepskie podróbki zazwyczaj posiadają widoczne białe plamy.

Do czego pasuje turkus?

Te kamienie doskonale sprawdzają się w letnich stylizacjach na plażę czy w nadmorskich kurortach. Charakterystyczna, zielononiebieska barwa świetnie współgra z kolorami pomarańczowym i białym. Kobiety z niebieskimi lub zielonymi oczami szczególnie powinny zainteresować się tym rodzajem biżuterii, ponieważ turkus idealnie podkreśli ich piękno. Należy jednak pamiętać, że biżuteria srebrna z turkusem w nadmiernej ilości może nie wyglądać na nas zbyt dobrze. Najlepiej zdecydować się na jedną rzecz: wisiorek, pierścionek z dużym kamieniem czy bransoletkę.

Chcąc zakupić biżuterię z turkusem należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego cenę. Zbyt niska w porównaniu do innych ofert uznanych jubilerów powinna być alarmująca. Mimo swojej ceny warto mieć biżuterię z tym kamieniem w swojej szkatułce, ponieważ z całą pewnością wyróżni ona z tłumu każdą elegancką kobietę.

Wszystkie komentarze

Zostaw odpowiedź

Moje ulubione produkty.

Nie określono jeszcze ulubionych produktów.

0