Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii (więcej informacji).
Wyłączenie plików cookies może spowodować nieprawidłowe funkcjonowanie serwisu lub ograniczyć jego dostępność.

zamknij
Jak dbać o srebrną biżuterię?

Jak dbać o srebrną biżuterię?

Piękne bransoletki, pierścionki od babci, łańcuszki otrzymane jako prezent — każda kobieta posiada w swoich zbiorach srebrne precjoza, o które chce dbać, aby ciągle przyciągały wzrok i błyszczały jak nowe nawet po latach. Niestety, wiele osób opiera się na utrwalanych z pokolenia na pokolenie poradach, które nie zawsze działają na korzyść naszych błyskotek. Jak zatem dbać o nasze skarby i czego kategorycznie się wystrzegać?

Szkatułka to nie zawsze dobry pomysł

Pierwsze skojarzenie, jakie mamy z przechowywaniem biżuterii to oczywiście ponadczasowe szkatułki. Jeśli jest ona wyprodukowana z odpowiedniego tworzywa i posiada wiele przegródek wyściełanych miękkim materiałem — to dobry pomysł. Należy wystrzegać się jednak jednokomorowych pojemników. Nie dość, że nasze bransoletki srebrne i łańcuszki mogą się poplątać, to podczas częstych poszukiwań odpowiedniej biżuterii zwyczajnie porysujemy nasze ozdoby. Dodatkowo pięknie wyglądające z zewnątrz drewniane szkatułki często nasączone są wewnątrz związkami siarki, które spowodują, że nasze srebro stopniowo zacznie ciemnieć. Jeśli jednak posiadamy naprawdę piękny, jednokomorowy kuferek i koniecznie chcemy w nim przechowywać nasze dobra, to skorzystajmy z tanich woreczków strunowych, które skutecznie zabezpieczą i oddzielą od siebie pierścionki srebrne od łańcuszków i kolczyków.

biżuteria srebrna

Ostrożnie z chemią!

Każda biżuteria wymaga od czasu do czasu czyszczenia i pielęgnacji. Znanym i stosowanym przez mamy i babcie sposobem na przywrócenie blasku kosztownościom jest użycie do tego celu pasty do zębów. Jednak nie każda się do tego nadaje! Na rynku jest obecnie wiele past z granulkami, które błyszczącą i wypolerowaną powierzchnię zamienią w koszmar. Innym stosowanym sposobem są płyny do czyszczenia srebra. Zazwyczaj świetnie sprawdzają się przy niewielkich błyskotkach. Jednak co w przypadku, kiedy czyszczenia wymaga np. nasza bransoleta swarovski, wysadzana kamieniami? Użycie preparatu nieprzeznaczonego do danego typu kamienia może uszkodzić jego strukturę, przez co straci on swoje piękno i blask. Szczególną ostrożność należy zachować przy drogich kamieniach, takich jak bursztyny czy turkusy. Do ich pielęgnacji warto przygotować specjalne chusteczki przeznaczone do tego celu, dostępne na rynku.

To tylko ogólne zasady przechowywania i dbania o nasze błyskotki. Biżuteria srebrna jest wyrobem jubilerskim wbrew pozorom delikatnym i wrażliwym na kontakty z innymi tworzywami. Stosując zawarte w powyższym tekście rady z całą pewnością można zabezpieczyć nasze dobra i sprawić, że będą one cieszyły oko swoim blaskiem przez wiele długich lat.

Wszystkie komentarze

Zostaw odpowiedź

Moje ulubione produkty.

Nie określono jeszcze ulubionych produktów.

0