Kolczyki srebrne z Turkusem - PolcaratDesign

Kolczyki srebrne z turkusem - piękny i elegancki dodatek

Turkus jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i niezmiennie modnych kamieni szlachetnych. Istniejący już prawdopodobnie 6000 lat p.n.e. niebieski minerał zdobił na przestrzeni wieków wszystko, od katedr i królów starożytnych cywilizacji aż do biżuterii współczesnych celebrytów.

Turkus Jest 19 produktów.

Aktywne filtry


Kamień ten należy do grupy nieprzezroczystych minerałów o niebieskiej barwie, którą zawdzięcza zawartości pierwiastka miedzi w swojej sieci krystalicznej. Chemicznie jest to uwodniony fosforan miedzi i glinu, przy czym ten drugi może być zastąpiony częściowo przez żelazo, kamień nabiera wówczas zielonkawej barwy.

Nazwa i wykorzystywanie turkusu na przestrzeni wieków

Słowo „ turkus ” pochodzi z francuskiego „turquois” i oznacza „turecki”. To przez Turcję bowiem, jedwabnym szlakiem kamień ten przywędrował z Persji do Francji. Starożytna Persja (dzisiaj Iran), w której turkus przez tysiąclecia był kamieniem narodowym do dziś stanowi kolebkę najznamienitszych okazów tego minerału. Już 6000 lat p.n.e. wykorzystywano go tam do ozdabiania różnych przedmiotów (uzdy dla konia, turbany) meczetów i budynków.
Niesamowite rzeźby składające się z tysięcy kawałków połamanego turkusu przyklejonych  przy pomocy żywicy do drewnianego korpusu stały się dziedzictwem cywilizacji Azteków. Obiekty mozaikowe jak noże, tarcze, lustra należały często do wysoko postawionych członków społeczeństwa Azteków, takich jak władcy i kapłani. Maski i niektóre inne przedmioty wykorzystywane były podczas ceremonii i obrzędów, a zachowane do dzisiaj egzemplarze  mogą być podziwiane w zbiorach nielicznych muzeów (np. dwugłowy wąż „Double-headed serpent” w British Museum).

Kolczyki z turkusem srebro

Ozdobną wartość turkusu ceniono już w starożytnym Egipcie, gdzie używano go do wielu celów, w tym do biżuterii i przedmiotów ceremonialnych. Świadczyć może o tym fakt, że jedyny odkryty sarkofag faraona należący do Tutanchamona składał się z trzech trumien – wewnętrznej wykonanej ze szczerego złota, oraz dwóch zewnętrznych drewnianych pokrytych złotem i inkrustowanych kamieniami szlachetnymi takimi jak lapis lazuli i właśnie turkus. Odkrycie wywarło taki wpływ, że trend turkusowy przeniósł się na zachodnią biżuterię, architekturę i sztukę. Zwłaszcza srebrna biżuteria z turkusem mocno zyskała na popularności, masowo ze sklepów znikały srebrne kolczyki , wisiory czy broszki z tym kamieniem.


Turkus - występowanie, odmiany, barwy 

Charakterystycznym elementem dla turkusu są spotykane często (choć nie zawsze) ciemne fragmenty („żyłki”) przecinające kamień w niektórych miejscach. Czym one są? Turkus powstaje pod ziemią przez tysiące lat. Niebieskie formy powstają w tzw. skale macierzystej. Nie cała skała macierzysta odbarwia się jednak równomiernie na turkusowy kolor. Niewielkie, cienkie fragmenty przecinające kamień to nic innego jak wtrącenia innych minerałów, które nie zmieniając koloru na niebieski zachowują barwę – w zależności od rodzaju minerału-czarną, brązową bądź ciemnoszarą. Czasami tworzą one bardzo oryginalną sieć wzorów. Taki turkus nazywany jest wówczas turkusem matrycowym, pajęczynowym lub matrycą turkusową.

W naszym sklepie często podkreślamy, że zdjęcie biżuterii jest jedynie zdjęciem poglądowym. Nie mamy bowiem większego wpływu jakimi kamieniami dysponuje akurat dostawca. Czasami są one „użyłowane” charakterystycznymi nitkami, czasami nie. Czasami kamień jest w bardziej żywym odcieniu , niekiedy jest mniej nasycony. Jeśli kupują państwo np. srebrne kolczyki z turkusem to na życzenie możemy podesłać zdjęcie „na żywo”, zrobione telefonem w dziennym świetle, aby klient mógł zorientować się jak wyglądają kamienie w produkcie obecnym na stanie.
Inną cechą wpływającą na wartość i cenę poszczególnych okazów jest oczywiście barwa. Może ona się wahać w szerokim zakresie – od jasnoniebieskiej, niebieskiej po ciemnoniebieską i zielononiebieską. Turkusy zielone mają zwykle niższą wartość. Wzorzec surowca jubilerskiego najwyższej jakości stanowi materiał wydobywany ze złóż na terenie Iranu (dawna Persja). Charakteryzuje się równomiernie rozłożoną barwą błękitu ze środka skali. W handlu określa się ów kolor jako „błękit perski”.

Co ciekawe, barwa turkusu zmienia się pod wpływem różnych czynników, atmosferycznych, fizycznych, chemicznych czy zdrowotnych. Już wiele wieków temu zauważono, że turkus blednie gdy właściciel jest chory lub przygnębiony, może zupełnie zmienić kolor po jego śmierci i odzyskać go, gdy zostanie przeniesiony na nowego, zdrowego właściciela. Dziś wiemy, że jest to wynik wchodzenia w reakcję chemiczną z niektórymi substancjami uwalnianymi podczas choroby. Należy mieć więc na uwadze, że biżuteria srebrna z turkusem jest podatna na różne czynniki, tak więc perfumy, detergenty, pot czy światło słoneczne mogą zmieniać jego barwę.

Jeśli chodzi o miejsca wydobycia tego minerału to najbardziej istotnym historycznie, również ze względu na najlepszą jakość turkusu pozostają kopalnie na terenie obecnego Iranu (dawna Persja). Złoża turkusu znajdują się również na terenie USA, Egiptu, Tanzanii, Chin (Tybet), Rosji i Afganistanu.


Turkus ze srebrem - moc kamieni

Biżuteria z turkusem, a także inne produkty z tym kamieniem od wieków traktowane były jako swego rodzaju talizmany czy amulety dodające noszącemu je właścicielowi specjalnych cech i mocy. Przypisywano im właściwości wyciszające gniew, ułatwiające pojednanie z wrogiem i zażegnanie ewentualnych konfliktów. Nic więc dziwnego, że turkus nazywany jest „kamieniem zwycięzców”.
Ponadto często wojownicy wykorzystywali go jako element uprzęży końskich czy uzd. Wierzono bowiem, że chroni on przed upadkiem, zarówno jeźdźca jak i samego konia. Dziś stosowany bywa jako kamień chroniący kierowców przed złym losem i wypadkami.
Turkus to także częsty talizman uwalniający od złych wibracji, dodający pewności siebie, sił witalnych i pomagający zachować jasny, otwarty umysł. Z tych powodów często polecany jest osobom występującym publicznie oraz tym, którzy często się komunikują.
Biżuteria z turkusem to zatem nie tylko ozdoba ale potężna dawka wsparcia, które pomaga nam lepiej się czuć i działać. Dostępne w naszym sklepie wisiorki czy kolczyki srebrne z turkusem sprawdzą się zwłaszcza jako idealny prezent dla pań urodzonych w grudniu. Turkus jest bowiem osobistym kamieniem osób, które przyszły na świat w tym właśnie miesiącu. Warto również wiedzieć, że biżuteria z turkusem ofiarowana kochankowi od zawsze traktowana była jako deklaracja szczerości i opiekuńczości wobec partnera.


Jaki wybrać turkus w biżuterii - naturalny, syntetyczny czy rekonstruowany?

Podobnie jak w przypadku innych kamieni szlachetnych popyt spowodował wprowadzenie na rynek różnego rodzaju imitacji, syntetyków i rekonstruowanych turkusów. Nie ma w nich nic złego, pod warunkiem, że klient nie jest w prowadzany w błąd dokonując zakupu biżuterii z tańszym zamiennikiem. Możemy więc wyróżnić następujące kategorie:

1. BIŻUTERIA Z TURKUSEM NATURALNYM 

Z o ile większą chęcią nosilibyśmy na uszach kolczyki srebrne z turkusem , mając pewność, że zakute w nich minerały są geologicznym cudem natury powstającym tysiące lat pod ziemią, aniżeli syntetycznym produktem laboratoryjnym. Należy zdać sobie jednak sprawę, że cena prawdziwego turkusu wynosi średnio około 30 do 40 $ za karat za sztukę wysokiej jakości. Nie należy więc oczekiwać, że w kolczykach za kilkadziesiąt złotych takowe znajdziemy. Jeżeli zależy Ci koniecznie na prawdziwym turkusie, wybierz sklep oferujący biżuterię z kamieniem certyfikowanym.

2. BIŻUTERIA Z TURKUSAMI SYNTETYCZNYMI I IMITACJAMI TURKUSU

Turkusy syntetyczne pojawiły się w sprzedaży dopiero na przełomie lat 70 i 80 XX wieku kiedy to francuska firma rozpoczęła produkcję „turkusu Gilson”. Należy pamiętać że turkusy syntetyczne są pod względem fizycznym i chemicznym praktycznie identyczne. Dlatego nawet wytrawny gemmolog nie powie nam od ręki czy ma do czynienia z naturalnym turkusem czy zsyntetyzowanym produktem laboratoryjnym. Inaczej sprawa ma się z imitacjami. One mają tylko „nabrać” swoim wyglądem, zaś właściwościami chemicznymi i fizycznymi zupełnie różnią się od pierwowzoru. Do imitacji turkusu należą np. howglit i magnezyt – dwa białe minerały bezpardonowo podszywające się pod inne kamienie szlachetne. Czasami można je poznać po nieestetycznych białych fragmentach, w które nie dotarł barwnik. Nierzadko jednak i imitacje są tak świetnie wykonane, że niewprawne oko laika będzie miało problem z odróżnieniem od naturalnego kamienia.

3. BIŻUTERIA Z TURKUSAMI REKONSTRUOWANYMI

Lukę między kamieniami naturalnymi a syntetycznymi wypełniają turkusy rekonstruowane. Biżuteria srebrna z turkusem dostępna w naszym sklepie takie właśnie posiada. Turkus rekonstruowany powstaje w wyniku stapiania proszku i drobnych fragmentów turkusu w wysokiej temperaturze, a następnie ich ochładzaniu i formowaniu w kształty gotowe do wykorzystania np. w biżuterii . Jeśli zależy Ci na pięknie i właściwościach kamienia jakim jest turkus, bez nadwyrężenia domowego budżetu, wybierz biżuterię z kamieniami rekonstruowanymi.

Biżuteria z turkusem w Polcarat Design 

Sklep Polcarat Design dysponuje ogromną ilością ozdób wykonanych ze srebra podzielonych na poszczególne kategorie w zależności od zakutego w nich kamienia. Biżuteria z turkusem  stanowi jeden z najchętniej odwiedzanych działów spośród całego asortymentu w naszym sklepie. Nic dziwnego, ten niebieski minerał przywodzący na myśl błękit letniego nieba czy lazur toni oceanu jest najstarszym z ozdobnych kamieni i zachwyt wzbudzał już 6000 lat p.n.e.
Biżuteria srebrna z turkusem to doskonałe uzupełnienie klasycznego, pełnego szyku wyglądu. Turkus najlepiej uzupełni neutralne stylizacje (beż, czarny, biały), ale jak to w modzie, można zabawić się i zestawiać go z innymi kolorami. Srebrne, turkusowe kolczyki czy bransoletka założone do białej, zwiewnej sukienki bywają często wykorzystywane do stworzenia modnego ostatnio stylu boho.
W odróżnieniu od złotej, srebrna oprawa jest bardziej neutralna, nie przytłacza błękitu kamienia, wydobywając jedynie jego piękno i potęgując elegancję. Zwłaszcza egzemplarze, gdzie srebro poddane jest oksydacji oddają niesamowity charakter tego kamienia.
Wśród ozdób z omawianym kamieniem nasz sklep oferuje Państwu kolczyki srebrne z turkusem, do których dobrać można zwykle wisiorek, pierścionek czy bransoletkę. Wszystkie produkty wykonane są ze srebra próby 925 i pakowane w ozdobne pudełeczko, dzięki czemu mogą być doskonałym pomysłem na prezent .

Jakie kolczyki z turkusem wybrać?

Jeśli trudno nam zdecydować się na konkretny produkt podpowiadamy z własnego doświadczenia, a także na podstawie wyników sprzedaży, że najpopularniejszym kobiecym elementem biżuterii są bez wątpienia kolczyki . W naszym sklepie srebrne kolczyki dostępne są z reguły na dwóch rodzajach zapięć: krótkich oraz długich. Sprawia to, że osoby z pociągłą twarzą mogą wybrać korzystniejsze dla nich kolczyki przy uchu, zaś dla osób o okrągłych rysach twarzy lepszym pomysłem będą długie srebrne kolczyki , które optycznie wysmuklą buzię. Co jednak z osobami które nie maja przekłutych uszu? Tutaj alternatywą dla kolczyków będą srebrne broszki z turkusem, pierścionki, wisiorki czy bransoletki. Niezależnie od wyboru nie zawiodą się Państwo na jakości i trwałości biżuterii, o którą będąc krajowym producentem biżuterii, dbamy od ponad 35 lat.